Ochrona użytkownika i urządzenia
Nie ulega wątpliwości, że podstawowym środkiem ochrony we wszystkich maszynach są osłony. Osłony do maszyn, to elementy stanowiące fizyczną zaporę pomiędzy człowiekiem, a czynnikami zagrażającymi. Osłony te można produkować z różnych tworzyw sztucznych takich jak plexi czy polimetakrylan. Można wyróżnić osłony stałe oraz osłony do elementów ruchomych maszyn.
Osłony do elementów ruchomych maszyn, stałe i harmonijkowe
Mianowicie osłona stała, jak sama nazwa wskazuje, łączy się z maszyną na stałe. Ponadto powinna być ona stabilnie przyspawana do konstrukcji lub możliwa do usunięcia tylko za pomocą odpowiednich narzędzi. Z kolei osłony ruchome wykorzystuje się w sytuacji, w której zachodzi konieczność uzyskania dostępu do stref niebezpiecznych maszyn. Współcześnie osłony ruchome stosuje się w celu zabezpieczenia pracowników przed zranieniem, które może być spowodowane przez obracające się części maszyn. Poza tym osłony ruchome do maszyn chronią również ciało pracowników, np. dłonie przed kontaktem z ruchomym elementem urządzenia. Dzięki temu pracodawca może uzyskać pewność, że pracownik w trakcie sterowania maszyną nie straci ręki czy palców. Z całą pewności osłony te muszą wyróżniać się wytrzymałością i trwałością.
Poza tym współczesny rynek oferuje także osłony harmonijkowe. Nowoczesne osłony harmonijkowe wykorzystuje się w różnego rodzaju maszyn i urządzeniach. Jednak ich głównym zadaniem jest ochronienie maszyn bądź urządzeń przed przedostawaniem się do ich wnętrza różnych zanieczyszczeń. Tak więc bardzo ważne jest, aby ten rodzaj osłon był szczelny oraz trwały.
Różne materiały do różnych zastosowań
Warto zaznaczyć, że konsument powinien wybierać takie osłony, które zostały wyprodukowane z tworzyw o najwyższej jakości. W obecnych czasach każdy producent osłon harmonijkowych dokłada wszelkich starań, aby wyprodukować produkt z jak najlepszych materiałów. Większość osłon do siłowników i maszyn powstaje z poliwęglanu ze względu na jego doskonałe właściwości mechanicznie. Drugim materiałem, jaki można zastosować w produkcji osłon do maszyn jest polimetakrylan metylenu, czyli pleksi. Materiał ten wykazuje odporność na wszelkie zarysowania, dlatego też najczęściej eksploatuje się go w miejscach, gdzie pracownik może obserwować co się dzieje na osłoniętym stanowisku.