Bezpieczne osłony do siłowników
Osłony do maszyn, w tym osłony do siłowników, spełniają kilka zadań i muszą sprostać odpowiednim wymaganiom. Stosuje się je przede wszystkim dla zapewnienia bezpieczeństwa obsługi oraz osób i innych urządzeń znajdujących się w pobliżu. W tym przypadku rolą osłony jest odizolowanie źródła zagrożenia od otoczenia.
Wiele produktów ubocznych, powstających podczas procesu produkcyjnego wpływa niekorzystnie również na działanie samego urządzenia. Wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, przedostając się do ruchomych części maszyn, powodują ich przyspieszone zużycie. Dodatkowo mogą być przyczyną nagłych awarii. Wióry metalowe powstające podczas toczenia i frezowania, cząsteczki ścierniwa wraz z pyłem na szlifierkach bądź duże zapylenie panujące w miejscu pracy np. w kopalniach, stwarzają bardzo niekorzystne środowisko dla prawidłowej pracy urządzeń.
Elementami maszyn i urządzeń, wrażliwymi na zanieczyszczenia, są siłowniki hydrauliczne bądź pneumatyczne. Kluczowe dla prawidłowej pracy siłownika jest zachowanie szczelności. Wszelkie zanieczyszczenia osadzające się na tłoczysku, powodują przedwczesne zużywanie się uszczelnień, korozję i zarysowania powierzchni. Może to spowodować wyciek medium roboczego lub zablokowanie mechaniczne tłoczyska. Osłony do siłowników stosuje się w celu odizolowania wpływu, wyżej opisanych, szkodliwych czynników zewnętrznych.
Odporne materiały
Z uwagi na charakter pracy siłownika – wielokrotne rozciąganie i ściskanie, osłony te muszą być odporne na duże zmiany długości. Powinny zapewniać szczelność, stawiając jak najmniejszy opór, który mógłby zakłócić lub uniemożliwić ruch tłoka. Dla zabezpieczenia elementów przemieszczających się liniowo, jak siłowniki, czy prowadnice, stosowane są najczęściej osłony harmonijkowe. Ukształtowanie ich, w naturalny sposób zapewnia prawidłowe funkcjonowanie osłony pod względem mechanicznym. Oprócz kształtu, istotne znaczenie ma również rodzaj materiału, z którego jest ona wykonana. Użyte materiały muszą łączyć wytrzymałość na rozerwanie i przetarcie z odpornością chemiczną. Najczęstsze zastosowanie mają tkaniny impregnowane tworzywami sztucznymi lub gumą. W przypadku siłowników o niewielkim skoku, możliwe jest zastosowanie osłony gumowej lub z tworzywa, bez wzmocnienia tkaniną. Montaż osłony umożliwiają zazwyczaj elementy stalowe, umieszczone na obydwu końcach harmonijki.
Osłony na zamówienie
W odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku, dostępnych jest wiele osłon standardowych, pod względem materiału i wymiarów. W szczególnych przypadkach, producent osłon harmonijkowych może również dostarczyć wyrób niestandardowy, doradzając w razie potrzeby najbardziej optymalne rozwiązanie, spełniające potrzeby klienta,